Announcement

Social Media

Meeting Flyer & Brochure

Patient Workshop (in Turkish)

15. ULUSLARARASI ANTİFOSFOLİPİD ANTİKORLARI KONGRESİ
ANTİFOSFOLİPİD SENDROMU VE LUPUS HASTALARI İҪİN BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
 
Antifosfolipid Sendromu, damarlarda kan pıhtısı oluşumu veya gebelik kaybı ile seyreden, ve antifosfolipid antikorlarına bağlı ortaya çıkan romatizmal bir hastalıktır. Antifosfolipid Sendromunda her türlü organda tromboz gelişebilir ama hastalık en çok bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve inme/felç ile seyreder. Bacak damarlarında oluşan pıhtı eğer kan akımı ile birlikte akciğerlere ulaşırsa solunum yetmezligine yol açabilir. Kalp kapaklarında yetmezlik, kan hücrelerinde düşüklük (trombosit düşüklüğü, anemi), böbrek hastalığı, hafıza bozuklukları, ve deri tutulumu da Antifosfolipid Sendromu hastalarında ortaya çıkabilir.
 
Antifosfolipid Sendromu herhangi bir başka otoimmün sistemik hastalığı olmayan kişilerde ya da lupus ve romatoid artrit gibi diğer sistemik otoimmün hastalıklarla birlikte de görülebilir. Lupus hastalarının %30-40’ında, ve toplumda bacak derin ven trombozu, inme/felç, kalp enfarktüsü, ve gebelik kaybı hikayesi olanların %10-15’inde antifosfolipid antikorları tespit edilebilir.
 
15. Uluslararası Antifosfolipid Sendromu Kongresi etkinlikleri çerçevesinde, 24 Eylül 2016 tarihinde, antifosfolipid sendromu ve lupus hastaları için aşağıdaki konuların işleneceği bilgilendirme seminerleri ve konunun uzmanları ile soru-cevap seansları düzenlenecektir.
 
 • Antifosfolipid Sendromu ve Lupus Hastaları için Temel İmmünoloji Bilgisi
 • Antifosfolipid Sendromu ve Lupus Hastalarında:
  • Klinik Bulgular
  • Böbrek Tutulumu
  • Tedavi
  • Organ Hasarıni Önlemeye Yönelik Stratejiler
  • Gebelik
  • İlaç  Tedavisine Uyumun Önemi
 • Çocuklarda Antifosfolipid Sendromu ve Lupus
 
Seminer kismen CreakyJoints® tarafindan desteklenmektedir.
 
Seminerle ilgilenenlerin daha detaylı bilgi almak ve yer ayırtmak için dilara.doger@serenas.com.tr adresine yazarak Dilara Doğer ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.
Warning: Unknown: open(/var/lib/php/session/sess_svsmu2rnrrc1m7hgfsks8ms893, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in Unknown on line 0